Ceviz Fidanı ile Bahçe Nasıl Kurulur?

Ceviz bahçesi kurmak istiyorsanız ilk yapacağınız iş toprak analizi yaptırmak olmalıdır. Toprak ve meteorolojik verilere göre kuracağınız bahçede yetiştiriciliğini yapacağınız çeşidinizi belirleyebilirsiniz. Bahçenizde derin bir sürüm yaparak alt toprağın mutlaka işlenmesi gerekir. Toprak 50 cm  ara ile enine ve boyuna Haziran- Eylül ayları arasında toprak kuru iken derin sürüm işlemi  yani patlatma yapılır.

Dikim noktaları belirlenirken tarla kenarlarından en az 2,5m içeriden işaretlemeler yapılır. Fidanların dikileceği yerlerde toprak yükseltilerek bir sırt oluşturulup dikim çukurları bu sırt üzerinde açılmalıdır. Aksi durumda toprak yüzeyinde çukur açılır ise yağmur ve sulama ile toprakta biriken sular toprak arasındaki hava boşlukları doldurduğunda toprak sıkışacak ve çökme meydana gelecektir.

Dikim aralıkları belirlenirken tam taç büyüklüğüne ulaşan ağaçlar göz önüne alınmalıdır. Dikim aralıklarının 8*8 m olmasını aşılı yabancı ceviz çeşitlerin yerli çeşitlere nazaran daha küçük taç oluşturmaları nedeniyle önermekteyiz. Bir yabancı aşılı ceviz fidanı tam büyüme devresi 12-15 yaşları arasındadır, eğer üretici bu süreci değerlendirmek isterse 8*4 m dikim yapılarak dekara düşecek verimini arttırabilir.

Dikim yerleri işaretlendikten sonra dikim çukurları en az 80*80 cm hatta 100*100 cm oldukça geniş ve derin çukurlar açılmalıdır. Çukurların dip kısmı yanmış elenmiş ahır gübresi, analize göre inorganik gübre ve toprak yada gerekiyorsa kum ile karıştırılmış toprak ile doldurulur dikkat edilecek husus gübrenin fidanın köklerine temas etmemesidir. Çukurlar bu gübre ve toprak karışımıyla yarıya kadar doldurulup sıkışması için iyice bastırılır ki çökme meydana gelmesin.

Dikim öncesi köklerde kök budaması yapılır, burada dikkat edilecek husus söküm ve taşıma esnasında oluşan zararlanan kısımları düzeltmektir saçak kökleri azaltmamak gerekir . Aşı yeri toprak yüzeyinin 5 cm üzerinde kalacak şekilde dikim yapılır toprak iyice sıkıştırılır ki kökler hava alıp çürümesin. Fidan başına 15-20 lt can suyu verilmelidir. Rüzgarlı alanlarda dikim yapıldı ise herekle desteklenmelidir.Herekle fidan bağlanırken kullanılacak bağcık ∞oluşturacak şekilde bağlanmalıdır.

Ziraat Mühendisi Beklem Çolpan

https://ban.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir