Ceviz Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Meyve türlerinden herhangi birisiyle yapılacak olan bir yetiştiricilikte karlılıktan bahsedebilmemiz için yetiştireceğimiz meyve türünün ekonomik ömrüne bakmamız gerekmektedir.

Örneğin bodur elma yetiştiriciliğini ele alırsak pazar şartları da uygunsa kısa vadede çok karlı bir yetiştiriciliktir. Kapalı bahçe kuruluşunun ardından ikinci yıldan itibaren masrafların önemli bir bölümünü karşılamaya başlar üçüncü-dördüncü yıldan itibaren bahçeden kar elde etmeye başlarsınız, sonraki 10-12 yılda dekardan 6 ila 10 ton meyve alınabilir ve yetiştiricisine oldukça iyi para kazandırır.

Daha sonra ki yıllarda mı ne olur? Daha sonraki yıllarda bahçeyi bir başka meyve türüyle yenilemek gerekecektir; çünkü meyve bahçesinin ekonomik ömrü bitmiştir.

Piyasa değeri olan diğer meyve türleriyle yapılacak bodur meyve yetiştiriciliğinde de ekonomik ömrü biraz daha fazla olsa da en fazla 20-25 yıl içerisinde bahçe ekonomik ömrünü tamamlamaktadır.

Klasik anaçlarla meyve bahçesi kurulduğunda ekonomik ömrü biraz daha uzasa da, bodur anaçlara göre hızlı kar dönüşümü olmayacaktır.

Bir ceviz ağacının 300-500 yıl yaşadığını ve meyve vermeyi hala sürdürdüğünü nesiller boyu meyve verdiğini görmekteyiz; iyi kurulmuş bir ceviz meyve bahçesi ekonomik anlamda yıllar boyu değil nesiller boyu meyve verecek demektir ki buradan çıkaracağımız bir başka sonuç da kapalı ceviz bahçesi kuracağımız zaman diğer meyve bahçelerine gösterdiğimizden daha fazla özen göstermeliyiz.

Ziraat Mühendisi Beklem Çolpan

https://ban.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir