Projemiz…

Ceviz fidanı üretiminin en büyük sorunu ismine doğru, kaliteli ve hastalıktan ari fidan üretimi yapılmamasıdır. Bunun en büyük sebebi aşı zamanında ismine doğru aşı gözlerinin bulunamamasıdır. Üretim yapmak isteyen üreticiler menşei belli olmayan aşı gözlerini aşı materyali olarak kullanmaktadırlar. Bunun sonucunda ismine doğru olmayan ceviz fidanları üretilmekte ve bunların satışı yapılmaktadır.

Ceviz fidanı alarak kapalı bahçe kurmak isteyen nihai tüketiciler fidanlara bakarak istedikleri çeşidi alıp alamadıklarını bilememekteler ancak bahçe kuruluşunun ardından ya ağaçların geç meyveye yatmalarından yada ağaçlar meyveye yatıp ürünler toplandığında meyvelerden hatalı çeşitle bahçe kurduklarını anlayabilmektedirler. Böylece yatırım için yapılan masraflar, bahçe için harcanan emekler ve kurulan hayallerin yerine koyulamaz kaybı söz konusudur.

Firmamız yaptığı işlerde bu tür sorunları tespit edip, çözüm odaklı düşünen ve çözümleri hayata geçirmeyi ilke edinmiştir. Bu sebeple inşaatına başladığımız doku kültürü laboratuvarı sayesinde menşei belli olan ceviz fidanlarımızın doku kültürü yani mikro üretim tekniği ile çoğaltılması söz konusu olacaktır.  Aynı zamanda laboratuvar bölümünde doku kültürü ile fidan üretiminin yanında ismine doğruluk testi hizmeti de vereceğiz.

biofidan ltd.şti.

Ziraat Mühendisi Beklem Çolpan

http:ban.com.tr